Інформаційний центр "БЕСТ-Маркетинг"
м.Кропивницький, Студентський бульвар, 1, оф.213
тел.: (099)900-30-98, (068)079-93-40, (095)178-74-66, best-info@ukr.net
ЦСК УКРАЇНА
7 листопада 2018 року набув чинності Закон України «Про електронні довірчі послуги». З цієї дати втратив чинність Закон України «Про електронний цифровий підпис». Одним із важливих нововведень закону про електронні довірчі послуги є те, що він запроваджує поняття «кваліфікований електронний підпис», яке замінило поняття «електронного цифрового підпису».
Що таке кваліфікований електронний підпис (КЕП)?
Відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги», кваліфікований електронний підпис – удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
Електронний підпис – це електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов’язуються і використовуються ним як підпис.
Засіб кваліфікованого електронного підпису – апаратно-програмний або апаратний пристрій чи програмне забезпечення, які реалізують криптографічні алгоритми генерації пар ключів та/або створення кваліфікованого електронного підпису, та/або перевірки кваліфікованого електронного підпису, та/або зберігання особистого ключа кваліфікованого електронного підпису, який відповідає вимогам цього Закону «Про електронні довірчі послуги».
КЕП накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа. Система цифрового підпису припускає, що кожен користувач мережі має свій особистий ключ (що зберігається в таємниці), який використовується для формування підпису, а також відповідний цьому особистому ключу відкритий ключ, відомий решті користувачів мережі і призначений для перевірки підпису. Цифровий підпис обчислюється на основі особистого ключа відправника інформації й власне інформаційних бітів документу (файлу). Спосіб обчислення цифрового підпису гарантує, що знання відкритого ключа не може призвести до підробки підпису.
Кваліфікований електронний підпис має таку ж юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису (П.4 ст. 18 ЗУ №2155-VII від 5.10.2017 р.)
Кваліфікований електронний підпис може використовуватись юридичними та фізичними особами як аналог власноручного підпису для надання електронному документу юридичної сили. Юридична сила електронного документа, підписаного ЕП, еквівалентна юридичній силі документа на паперовому носії з власноручним підписом правоздатної особи та скріпленого печаткою.
Безпека використання ЕП забезпечується тим, що засоби, які використовуються для роботи з ЕП, проходять експертизу в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України.
ЕП володіє всіма основними властивостями власноручного підпису:
- засвідчує те, що отриманий документ надійшов від особи, яка його підписала;
- гарантує цілісність та захист від спотворення/виправлення підписаного документа;
- не дає можливості особі, яка підписала документ, відмовитись від зобов’язань, що виникли в результаті підписання цього електронного документа.
Де використовують електронний підпис?
- Документообіг з державою (Державна податкова служба, Національне агентство з питань запобігання корупції, Пенсійний фонд України, Міністерство соціальної політики, Міністерство внутрішніх справ України, Електронний суд, Система електронної взаємодії органів виконавчої влади, Загальнодержавний портал державних закупівель, Державна служба статистики України, Державна казначейська служба України, Державна архітектурно-будівельна інспекція України, Державний земельний кадастр, ОН-ЛАЙН БУДИНОК ЮСТИЦІЇ, Реєстр територіальних громад, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Єдиний веб-портал використання публічних коштів, Helsi, Міністерство екології та природних ресурсів України, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, ЄДР декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, Державне агентство водних ресурсів України, Інтегрована система електронної ідентифікації, Електронний кабінет перевізника, ЄДР осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, «M.E.Doc» — своєчасна звітність та миттєвий обмін електронними документами, СОТА — вебсервіс для електронної звітності та обміну документами з контрагентами, Державні послуги онлайн);
- Обмін документами для бізнесу («M.E.Doc» — своєчасна звітність та миттєвий обмін електронними документами, СОТА — вебсервіс для електронної звітності та обміну документами з контрагентами, Державні послуги онлайн);
- Е-послуги для громадян (Мінсоцполітики, Призначення житлової субсидії, iGov.org.ua, Єдиний портал адміністративних послуг, Особистий кабінет киянина, Особистий кабінет для мешканців міста Дніпра, Особистий кабінет львів´янина, Петиції Президенту України, Державна реєстрація актів цивільного стану, Послуга призначення допомоги при народженні дитини, Національний реєстр електронних інформаційних ресурсів, Портал електронних сервісів міста Харків, Електронний кабінет водія, Електронна соціальна послуга "Муніципальна няня", Єдина система місцевих петицій, Пенсійний фонд України, Дія - державні послуги онлайн, Державні послуги онлайн).
Використання ЕП значно прискорює проведення численних комерційних операцій, виключає необхідність додаткових зустрічей і багатогодинних переговорів.
Кваліфікований електронний підпис - ефективне рішення для всіх, хто хоче використовувати новітні технології та бути успішним бізнесменом. Документи, підписані КЕП, можуть бути передані до місця призначення за лічені секунди. Всі учасники електронного документообігу отримують рівні можливості незалежно від їх фізичного розташування.
Захищений носій — пристрій для безпечного зберігання КЕП
- при підписанні е-документа
- при зберіганні КЕП
- від несанкціонованого доступу
- під час генерації ключа
* Для кожного особистого ключа використовується окремий носій
За консультаціями звертайтеся за телефонами: (0522)27-67-23, (099)900-30-98, (068)07-99-340