Прапор України

До переліку статей

Мистецтво без кордонів

Українсько-болгарські творчі зв’язки зміцнюються й набувають нових рис – стверджують в обласній громадській організації болгар «Нашите хора». Підтвердженням тому стала значима культурна подія, що 20 серпня зібрала шанувальників мистецтва в Кіровоградській обласній юнацькій бібліотеці ім. О.Бойченка. Ініціатори – «Нашите хора» (в перекладі з болгарської «наші люди») і співорганізатори – громадська рада при обласній державній адміністрації та Кіровоградський машинобудівний коледж КНТУ представили відвідувачам зразки сучасного мистецтва, поєднавши в експозиції полотна художника з болгарського міста Нова Загора Івана Стоянова й роботи гончара з Кіровоградщини Олександра Гавриленка.

Такий експеримент виявився напрочуд вдалим, адже Іван Стоянов – знавець декоративно-прикладного мистецтва і промислів болгарського народу, тому в його роботах активно використані елементи, характерні для вишивки й гончарства. Учасники виставки були одностайні в оцінці робіт майстрів: це справжнє народне мистецтво, причому мотиви, представлені українським і болгарським митцями були вражаюче схожими, що свідчить про близькість і спорідненість культур двох народів.

Виступаючи на відкритті виставки, голова обласної організації «Нашите хора» Сергій Осадчий розповів про роботу об’єднання, виникнення задуму проведення даного заходу, познайомив із постаттю болгарського художника. Олександр Гавриленко представив власні експонати та наголосив на важливості передачі основ гончарського ремесла дітям: проведенні виставок, майстер-класів, створенні гуртків, учнівських товариств. Директор ЗОШ №35 Тарас Бабак продовжив тему збереження життєвих цінностей, культурних надбань, оскільки йому ця тема є близькою як історикові та й заходи, які проходять у школі, сприяють цьому. В своєму емоційному виступі голова Спілки підприємців малого та середнього підприємництва Кіровоградської області Олена Надутенко торкнулася проблем історичної пам’яті, шанування роду, прочитала вірші, на написання яких її надихнув вояж до Болгарії, співробітник Кіровоградського художнього музею Олександр Сікорський розкрив секрети творчості художника, розповів про створену автором художню техніку, що поєднує колаж та зображення символічних знаків, а заступник директора з наукових питань ОЮБ ім. О. Бойченка Валентина Зеленіна подякувала обласній організації болгар за співпрацю, висловила побажання надалі підтримувати творчі зв’язки.

В’ячеслав Тодоров розповів, що він живе та працює в місті Кіровоград, але його батьківщина – с. Добре Вільшанського району. До 1938 року в селі була болгарська школа, а зараз діти вчаться говорити болгарською лише вдома. Тож його перебування в організації «Об’єднання болгар «Нашите хора» викликане бажанням не втратити знання болгарської мови, а передати донькам життєвий досвід, набутий серед односельців, де переважна більшість спілкується болгарською. Про перспективи відкриття хоча б недільної школи для дітей, які бажають вивчати мову, говорила Світлана Ілючек, методист Кіровоградського машинобудівного коледжу КНТУ, де викладачі та студенти беруть активну участь у заходах, які проводить обласне об’єднання Нашите хора». Світлана розповіла також про перебування кіровоградців у складі делегації в Болгарії у червні цього року.

Всі присутні на відкритті побажали натхнення та творчих успіхів митцям. А виставка сучасного образотворчого й декоративно-прикладного мистецтва у бібліотеці ім. О.Бойченка триватиме до 30 серпня. Всі бажаючі можуть ознайомитись із представленими роботами Івана Стоянова й Олександра Гавриленка й написати про свої враження у книзі відгуків.

Світлана Іванова

До переліку статей