Działalność Centrum Rozwoju Kultur Narodowych "Jednolita Rodzina" zrzeszające przedstawicieli różnych narodowości zamieszkujących terytorium Kirowogrodu, pozwoliło na zintensyfikowanie działań organizacji publicznych mniejszości narodowych, stało się ośrodkiem konsolidującym społeczeństwa narodowo-kulturowe regionu Kirovograd. Jednocześnie Centrum poprawiło interakcję władz państwowych ze społecznościami narodowymi w regionie. Znacznie uprościł organizację wspólnych wydarzeń.
W roku pracy w Centrum Rozwoju Kultur Narodowych "Jednolita Rodzina" zainicjowano i przeprowadzono wiele tradycyjnych świąt różnych narodów. Obchody Międzynarodowego Dnia Romów, ormiańskiego święta Vardar odbyły się z udziałem przedstawicieli wszystkich społeczeństw narodowo-kulturalnych i społeczeństwa miasta. W wydarzeniu wzięli udział studenci z Liceum Zawodowego w Kirowogrodzie z Regionu Młodzieży Regionalnej organizacji "Zróbmy to Ukraina".
W ciągu roku organizacje publiczne mniejszości narodowych przystąpiły do działań na rzecz ochrony środowiska, ogólnoukraińskiej akcji "Dla czystego środowiska", a zielona aleja "Przyjaźń Narodów" położona była na centralnej promenadzie miasta.
W kwietniu, przy pomocy Kirovohrad regionalnej TSDYUT administracji i komunikacji z Kirovohrad regionalnej administracji państwowej, przedstawiciele diaspor narodowych zorganizowała spotkanie z młodzieżą w ramach XXII Festiwalu Ukraińskiej Dnia Ziemi. Udział w wydarzeniu wzięli młodzi ludzie z różnych regionów Ukrainy, wszystkie dzielnice Kirowogrodu, miasto Kropiwnicki. Omówiono zagadnienie przestrzegania tradycji rodzinnych, kultury, obyczajów przedstawicieli różnych narodowości, istotnych wartości i sposobów rozwoju osoby czynnej zawodowo.
Członkowie naszej organizacji są współorganizatorami i uczestnikami międzynarodowych wystaw i ogólnoukraińskich festiwali.
W tradycyjnych spotkaniach brali udział liderzy wspólnot narodowych, podczas których dyskutowano o żywotnych działaniach mniejszości narodowych w regionie, problemach i sposobach ich rozwiązania. Przedstawiciele narodowych społeczności regionu systematycznie organizują tematyczne kluby dyskusyjne, wieczory muzyczne i literackie, w których mogą prezentować język społeczeństw narodowych, kultury i zwyczajów.
Podczas pracy członkowie Centrum "Jednolita Rodzina" rozpoczęli pracę nad projektem. Tak więc, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec DVV Internatioal, Wszechukraińskiej organizacji "Integracja i Rozwój", projekt "Formacja +" realizowany jest w oparciu o Centrum - równy dostęp do edukacji dla życia osób "trzeciego wieku". Ludzie w różnym wieku i różnych narodowości mają możliwość uczestniczenia w klubach edukacyjnych i kulturalnych, kręgu umiejętności komputerowych, klubu psychologicznego, warsztatów twórczych za darmo.
Nasza praca na rok 2017 została doceniona i otrzymaliśmy honorową odznakę "Najlepsza publiczna inicjatywa".
W Centrum "Jednolita Rodzina" realizowany jest projekt "Strony" Historii Życia ", przy wsparciu ogólnokrajowej organizacji" Inna edukacja ". Celem projektu jest rozmowa o przedstawicielach różnych diaspor narodowych, którzy dzięki bezinteresownej pracy rozwinęli region Kirowogradski.
Zapraszamy przedstawicieli diaspory narodowych z różnych regionów naszego kraju do przyłączenia się do naszych działań, organizowania i organizowania krajowych wydarzeń kulturalnych i artystycznych, konferencji, festiwali, upamiętniania ważnych dat.